Turizmde nitelikli iş gücü kaybını önler

Turizm sektörü 3 kere revize edilen maksatlarla 2022’yi rekor bir sayı ile kapatmaya hazırlanırken, pandemi periyodunda büyük kan kaybı yaşanan istihdamda da yeni minimum fiyat düzeyi ile birlikte büyük bir toparlanma bekleniyor. Pandemi devrinde otellerin yaklaşık 3’te 2’sinin kepenk kapatması ile yüzde 43’lük düşüş yaşayan bölüm o devirde istihdam göçü yaşamıştı. Bu yıl turist sayısı ve gelirlerdeki toparlanma ile birlikte ekim ayı prestijiyle konaklama dalındaki fiyatlı çalışan sayısı yüzde 15.6’lık yıllık artış ile birlikte 373 bin 395’e ulaştı. Yeni minimum fiyat ile ortalama fiyatların de yükseleceğini belirten dal temsilcileri, iki yıllık nitelikli iş gücünün geri döneceğini belirtirken, bölümün yüksek maliyetler nedeniyle hâlâ 2019 kârlılıklarının da gerisinde kaldığını belirtti.

GENÇLER KAZANILMALI

Turizm dalı olarak rakiplere nazaran istihdam gücünün en büyük ayrıştırıcı özellik olduğunu ve bu alanda hizmet kalitesi ile ön plana çıktıklarını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Lideri Kaan Kavaloğlu, fiyat düzeyinin artmasının buradaki kaliteyi belirlediğini ve geri dönüşleri hızlandıracağını lisana getirdi.

Birlik olarak büyük ve küçük ayrımı yapmadan tüm kesimi temsil ettiklerini ve çalışanların ortalama yüzde 35-40’ının minimum fiyat düzeyinde olabildiğini aktaran Kavaloğlu, “Gençlerin turizm bölümüne adaptasyonunu sağlamamız gerekiyor” dedi.

Enerji sarfiyatları 2’ye katlandı

Kaan Kavaloğlu, artan maliyetlerine de dikkat çekerek, masraflarının otel büyüklüğüne nazaran yüzde 85 ve yüzde 145  ortasında arttığını kaydetti. Kavaloğlu, “Gelirlerimiz Euro bazında da olsa artırmayı başardık ancak her halükarda 2019 kârlılıklarının altındayız. İşçi maliyetlerinin gelirlere oranları yüzde 35-40 ortası değişiyor. Burada güç maliyetlerimiz yiyecek içecek maliyetlerimiz de çok yükseldi” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir