Renault ve Nissan ortaklığında yeni dönem

Renault, Nissan’da yüzde 43 ile en büyük paya sahip. Nissan da Renault’da yüzde 15 paya sahip. Renault’un, Nissan’daki payının yüzde 15’e düşürülmesi gündemde.

Nissan’ın mevcut pay düzeyi farklılığından uzun müddettir rahatsız olduğu biliniyor. İki firma son devir, pay düzeylerini karşılıklı olarak eşit seviyeye getirilmesini müzakere ediyor.

Kyodo ajansına konuşan Saikawa, Japon firma ile Fransız firmanın “eşit olmayan araba ittifakında, Renault’un Nissan’daki payları azaltılarak” deva bulması gerektiğini söyledi.

Mevcut pay durumunun “gereksiz sürtüşme oluşturduğunu” savunan Saikawa, kendi idaresinde de şirketler ortası sermaye ilgisini gözden geçirmeye çabaladıklarını belirtti.

İkili ilgilere yönelik Saikawa, “Otonom sürüş ve elektrifikasyon üzere temel teknolojilerin paylaşımına yönelik esnek karar verebilecekleri bir partnerliğe sahip olmak idealdir” dedi.

Nissan’ın esnek bir tavırla “ittifakı gelecek için daha uygun kullanması gerektiğini” kaydeden Saikawa, araç dizaynlarına yönelik ise “(iki firmanın) eser portföyü ile önceliklerinin farklılığı sebebiyle paylaşmamalılar” sözlerini kullandı.

SONUÇ KASIM’DA DUYURULACAK

Renault-Nissan, 1999’da Fransız-Japon paydaşlığıyla dünyanın en büyük araba kümelerinden birini oluşturmuştu. Renault, Nissan’a yaklaşık 4 milyar dolar yatırım yapmıştı.

İflasın eşiğindeki Japon firmaya yönelik “kurtarıcı görülen hamlesiyle” Fransız üretici, Nissan’ın en büyük hissedarı oldu. İttifaka, 2016’da Japon Mitsubishi de katılmıştı.

Fransız firmanın, bünyesinde kurmayı planladığı yeni elektrikli araç (EV) şirketinde, Nissan’ın yer alması için pay düzeyinin düşürülmesi lehine hareket ettiği varsayım ediliyor.

Nissan-Renault ortasında yaklaşık 1 aydır süren pay düzeyi müzakerelerinin kasım ayı başında nihayete erdirilerek kamuoyuna duyurulması bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir