Piyasaları Yoğun Veri ve Ekonomi Gündemi Bekliyor: Dünyayı İlgilendiren Enflasyon Açıklanacak

Piyasaları yeni haftada epey ağır data ve iktisat gündemi bekliyor.

Yurt içinde öne çıkan datalar ödemeler istikrarı, perakende satışlar, konut satışları, konut fiyatları ve bütçe sayıları olacak.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) ‘Piyasa İştirakçileri Anketi’ ve Fitch’in Türkiye için kredi notu değerlendirmesini de haftanın son günü analistlerin dikkatle takip edeceği gündem unsurları olarak takvimde yer alıyor.

Yurt dışı piyasalarda en öne çıkan başlıklar ABD enflasyon sayıları ve Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı olacak.

Bu iki gündem dışında ABD üretici fiyatları, perakende satışlar, konut başlangıçları, sanayi üretimi, Michigan tüketici itimat endeksi, Çin sanayi üretimi, perakende satışlar, Euro Bölgesi sanayi üretimi, final tüketici fiyatları ve İngiltere iş gücü datalarını analistler yakından takip edecekler.

OPEC ve Milletlerarası Güç Ajansı(IEA) aylık raporları da güç işlemcilerinin öne çıkaracağı gündem hususları olacak.

Takvimde ayrıyeten Çin Merkez Bankası(PBOC) faiz kararı ve İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt’ın Birleşik Krallık hükümetinin bütçe sunumu da öne çıkıyor.

Yurt içi piyasalar 3 Mart pazartesi günü yeni haftaya, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2023 yılının birinci ödemeler istikrarı raporu ile başlayacak. Cari istikrar geçen yılın son ayında 5,91 milyar dolar açık verirken, yıllık toplam açık 48,77 milyar dolara ulaştı (10.00).

TÜİK de perakende satış ve ciro endeksi datalarını yayımlayacak. Borsa İstanbul’da (BIST) süreç gören şirketlerin ve bankaların 2022 yılına ait konsolide finansal sonuçlarını KAP’ta yayımlamaları sona erecek.

Yurt dışında piyasalarda Hindistan’ın enflasyon sayıları, Almanya’nın ziraî üretici fiyatları dataları ve çok öne çıkan bir datanın olmadığı Amerika piyasalarında Meksika sanayi üretimi izlenecek.

14 Mart salı günü yurt içinde piyasalarda öne çıkan bir data bulunmuyor.

Yurt dışı gündemde günün birinci saatlerinde Güney Kore’den ithal ve ihraç fiyatları bilgileri gelecek. 

Avrupa da İngiltere’den gelecek iş gücü piyasası datalarıyla güne başlarken, İspanya’dan final tüketici fiyatları ve konut satışları bilgileri sonrasında ekranlara düşecek 

ABD’de de küçük işletmelerin durumunu en yeterli yansıtan endekslerden NFIB küçük işletmeler optimistlik endeksi açıklanacak. Günün en değerli verisi olan ABD tüketici fiyatları piyasalar tarafından yakından takip edilecek. Ülkede tüketici fiyatları en son aylık yüzde 0,5 artışla yıllık yüzde 6,4 düzeyine geldi (15.30). Günün  bir öteki enflasyon verisi Arjantin’den gelecek. Dünyanın en yüksek enflasyonuna sahip ülkelerinden Arjantin’de en son yüzde  98,8 düzeyi görüldü (22.00).

15 Mart Çarşamba günü yırt içinde, TÜİK, konut satışları sayılarını açıklayacak (10.00). TÜİK, tarım eserleri üretici fiyatları ile fiyatlı çalışan istatistiklerini de tıpkı saatte yayımlayacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Merkezi Yönetim bütçe istikrarı bilgilerini açıklayacak. Yılın birinci ayında Merkezi İdare bütçesi 32,2 milyar TL, faiz dışı istikrar 10,9 milyar TL açık verdi (11.00).

Yurt dışı piyasalar haftaya Yeni Zelanda’nın 2022 yılının son çeyreğine ait cari istikrar sayılarıyla başlayacak. Haftanın birinci faiz kararı Çin Merkez Bankası(PBOC) tarafından açıklanacak. Bölgede beklenen başka bilgiler tekrar Çin’den gelecek; sanayi üretimi, sabit yatırımlar, konut satışları, perakende satışlar ve işsizlik oranı tıpkı saatte ekranlara düşecek. Ülkede Ocak ayı dataları yeni yıl tatili nedeniyle açıklanmadığı için iki aylık sayılar bir ortada yayımlanacak (05.00).

Avrupa’da en kıymetli data Euro Bölgesi sanayi üretimi sayıları olacak.

ABD’de ağır bilgi akışının en kıymetli iki verisi birebir saatte ekranlara düşecek; üretici fiyatları ve perakende satışlar. Ülkede en son perakende satışlar aylık yüzde 3,0 artarken, üretici fiyat artışı aylık yüzde 0,7, yıllık yüzde 6,0 olarak gerçekleşti (15.30).

16 Mart Perşembe günü yurt içinde piyasalar güne TCMB’den özel dalın yurt dışından sağladığı kredi borcu datalarıyla başlayacak. BDDK ve TCMB haftalık bilgileri açıklayacak (14.00). TCMB, konut fiyat endeksi bilgilerini duyuracak (14.30).

Yurt dışı piyasalarda da günün birinci saatlerinde Yeni Zelanda’dan gelecek 2022 yılının son çeyrek periyodu için GSYH sayıları görülecek. Avustralya’dan tüketici enflasyonu kestirimi verisi açıklandıktan sonra, iş gücü istatistikleri ekranlara düşecek. 

Piyasaların merakla beklediği haftanın en kıymetli gündemi olan Avrupa Merkez Bankası(ECB) faiz kararı açıklanacak. En son faizi 50 baz puan artıran ECB’nin, kelam konusu toplantısında sinyalini verdiği üzere birebir sürece bu toplantıda da devam etmesine kesin olarak bakılıyor (16.15). ECB Lideri Christine Lagarde, Para Politikası Kurulu toplantısı ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek (16.45).

ABD’den ağır bir bilgi akışı olacak; işsizlik müracaatları, konut başlangıçları, inşaat müsaadeleri, Philadelphia Fed iş şartları endeksi, ithal ve ihraç fiyatları, New York Fed hizmet bölümü aktivite endeksi tıpkı anda ekranlara düşecek (15.30).

17 Mart Cuma günü yurt içi piyasalarda, TCMB, kısa vadeli dış borç istatistikleri ve TÜİK, dış ticaret endekslerini açıklanacak. Tıpkı saatte TCMB’nin “Piyasa İştirakçileri Anketi” de takvimde yer alıyor. (10.00). Gece yarısından sonra açıklanması beklenen Fitch, Türkiye kredi notu değerlendirmesi de izlenecek.

Yurt dışında da haftanın son süreç gününde, Asya’da çok öne çıkan bir data bulunmuyor. 

Rusya Merkez Bankası(CBR), faiz kararını açıklayacak (13.30)

Brezilya’da işsizlik oranı açıklanacak (15.00). Kanada’da üretici fiyatları, hammadde fiyatları ve menkul değer hareketleri dataları birebir saatte ekranlara düşecek (15.30). 

ABD’de iki kıymetli bilgi 45 dakika ortayla yayımlanacak; evvel sanayi üretimi ve kapasite kullanım oranları dataları ekranlara düşerken, akabinde Michigan tüketici inanç endeksi takip edilecek (16.15, 17.00).

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir