Mahmut Özer: Deprem bölgesinde lisede sınıfta kalma yok

Maraş merkezli zelzeleden etkilenen vilayetlerde sınıfta kalma olmayacak. Elazığ hariç 10 vilayette geçerli olacak sınıf geçme temellerine ait yeni kararları açıklayan Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, “Lise öğrencileri ders sayısına bakılmaksızın sorumlu olarak üst sınıfa geçecek. 12. sınıf öğrencilerinin bu öğretim yılında başarısız oldukları derslerin sorumluluk imtihanları 19-25 Haziran ortasında yapılacak” dedi.

Cumhuriyet gazetesinden Figen Atalay’ın haberine nazaran, gazetecilerle Sabancı Öğretmenevi’nde bir ortaya gelen Bakan Özer, deprem bölgesindeki sınıf geçme süreçlerine ait yapılan değişiklikleri şöyle anlattı:

“2022-2023 öğretim yılı ikinci devrinde rastgele bir dersten ikinci periyot puanı oluşanların, o dersten yılsonu puanı her iki devrin ortalaması alınarak belirlenecek. Fakat öğrencinin bir dersten ikinci periyot puanının birinci periyot puanından düşük olması durumunda yılsonu puanının belirlenmesinde birinci devir puanı temel alınacak. Öğrenci ikinci periyot imtihana girmemişse birinci devir puanı temel alınacak. İmtihana girdiyse ve ikinci devir puanı daha düşükse birinci periyot puanı geçerli olacak. İkinci devir puanı yüksekse iki devir ortalaması alınacak. Nakil olanlara bu hakkı tanımadık. Bundan sonra dönecekler de bu kararlardan yararlanacak.”

YENİ ATANACAK ÖĞRETMENLER ZELZELE BÖLGESİNE GÖNDERİLECEK

Bakan Özer, yeni atanacak 45 bin öğretmenin yüzde 50’den fazlasının zelzele bölgesine gönderileceğini, en çok atamanın da Hatay’a yapılacağını söyledi.

Deprem bölgesinde 3 bin 450 noktada Destekleme Yetiştirme Kursu bulunduğunu ve bu kurslardan 145 bin öğrencinin yararlandığını anlatan Bakan Özer, 1 Ağustos-1 Eylül tarihleri ortasında telafi eğitimi için kurs açılacağını da söyledi. (KAYNAK)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir