Japonya savunma alanında ABD ile işbirliğini artıracak

Japonya Savunma Bakanı Hamada Yasukazu, Tokyo’ya gelen ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ikili ve bölgesel münasebetlerin son durumunu ele aldı.

İki bakan, Çin’in artırdığı bölgesel nüfuzu ile Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemelerinin, Japonya’nın ulusal güvenliğine mümkün tesirlerini görüştü.

Austin ve Hamada, Japonya’nın ulusal savunma kapasitelerinin güçlendirilmesi ve Japonya-ABD ittifakının caydırıcılığının artırılmasında mutabık kaldı.

Görüşmede, iki bakan, hem Japonya-ABD hem de Japonya-ABD-Güney Kore savunma işbirliklerinin geliştirilmesinde fikir birliğine vardı.

Tokyo-Washington-Seul işbirliği

Basına kapalı gerçekleşen görüşme sonrası Japonya Savunma Bakanı Hamada ile ABD’li mevkidaşı Austin ortak basın toplantısı düzenledi.

Hamada, bölgesel statükonun değiştirilmesi teşebbüslerine, Japonya’nın müttefiki ABD ile birlikte karşı duracağını söyledi.

Kuzey Kore’nin dünkü başarısız füze denemesine değinen Hamada, yeni denemelere karşı Tokyo-Washington-Seul işbirliğini de güçlendireceklerinin altını çizdi.

“Sarsılmaz taahhütler”

Austin de Kuzey Kore’nin tehditkar füze denemelerine karşı ABD’nin, bölgedeki güvenlik müttefiklerini korumak gayesiyle gerekli önlemleri alacağını kaydetti.

Otonom ve hipersonik sistemler dahil ileri teknoloji işbirliğine odaklandıklarını aktaran Austin, “(İki ülke) Savunma sanayilerimiz ortasında kritik bağlar kuruyoruz.” dedi.

Austin, ABD’nin Japonya’ya “sarsılmaz taahhütlerini” yinelediğini vurgulayarak, “Bu, konvansiyonel ve nükleer dahil ABD’nin tüm kapasitelerince sağlanan caydırıcılığı içeriyor.” tabirini kullandı.

Austin’in Çinli mevkidaşıyla görüşme talebinin geri çevrilmesi

Bakan Austin, Asya gezisi kapsamında Singapur’daki “Shangri La Diyaloğu” marjında, Çinli mevkidaşı Li Şangfu ile görüşme talebinin geri çevrilmesini “talihsizlik” biçiminde nitelerken, “İşlerin gereksiz yere denetimden çıkmasını önlemek gayesiyle ülkelerin birbirleriyle konuşabilmesi değerli.” dedi.

Austin, beklenmedik durumlara karşı irtibat kanallarının açık tutulmasının ehemmiyetine işaret ederek, “Bence savunma bakanlıkları, birbirleriyle rutin olarak konuşmalı.” değerlendirmesini yaptı.

ABD’li Bakan Austin, ziyareti kapsamında Japonya Başbakanı Kişida Fumio ve Japonya Dışişleri Bakanı Hayaşi Yoşimasa tarafından da kabul edildi.

Kuzey Kore’nin başarısız askeri casus uydu fırlatma girişimi

Kuzey Kore’nin, askeri casus uydusu taşıyan balistik füze fırlatma denemesi, taşıyıcı roket sistemindeki arıza nedeniyle başarısız olmuştu.

2022’de 37 denemede çeşitli tip ve menzillerde 90 füze fırlatan Kuzey Kore’nin bu yıl içinde yeni bir nükleer füze denemesi yapabileceği belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir