Depremzede öğretmene barınma desteği

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta yaşanan sarsıntılardan 11 vilayet etkilenmiş, bu vilayetlerde okulların yarı yıl tatili sonrası açılışı hasar durumuna nazaran Mart ayının sonuna kadar ertelenmişti. Bu vilayetlerde yaşanan sarsıntılardan 3 buçuk milyondan fazla öğrenci ve yüz binlerce öğretmen etkilenmişti. Bakan Tekin son olarak geçtiğimiz hafta 81 ilin ulusal eğitim müdürleriyle bir ortaya geldiği toplantıda; “Özellikle zelzele bölgesindeki on bir vilayetteki arkadaşlarımızdan, yeni atananlar dâhil olmak üzere bütün öğretmenlerimizle irtibata geçmelerini. Konaklama sorunu olanları kesinlikle bizimle paylaşmalarını rica etmiştim. Bütün vilayet müdürü arkadaşlar bu süreci tamamladılar” diyerek mevzuyu gündeme getirmişti. Bakan Tekin yaptığı son toplumsal medya paylaşımında ise bölgedeki tüm öğretmenlerin tek tek aranarak barınmaya ait sıkıntılarının giderildiğini, mahallî idarelerin teyakkuz halinde olmaya devam ettiğini söz etti.

HER ÖĞRETMENİMİZİ KARDEŞ ÜZERE SAHİPLENİN
Bölgede hala çalışan ve yeni atanan öğretmenlerden barınma sorunu yaşayanlarla lokal idarelerin yakından ilgilendiğini duyuran Bakan Tekin, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şunları söyledi: “Asrın felaketinin yaşandığı bölgede hala çalışan ve yeni atanan 210 bin 215 öğretmenimiz tek tek aranmış ve barınmaya ait sorunu olup olmadığı istişare edilmiştir. Barınma talebi olan kardeşlerimizin problemleri İçişleri Bakanlığımız ve valiliklerimizin takviyesi ile çözülmüştür. Vilayet ulusal eğitim müdürlerimiz de bu hususta teyakkuz halindedir. Kendilerine her ulaşan öğretmenimizi kardeşi üzere sahiplenip valiliklerle koordineli olarak tahlil üretmeleri konusunda bilgilendirilmiştir.”

DEPREMZEDE ÖĞRETMENLERE TAYİN HAKKI
MEB, Kahramanmaraş merkezli sarsıntılardan ağır derecede etkilenen Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya ile Gaziantep’in İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde misyon yapan öğretmenlerden 30 Eylül 2023 tarihi prestijiyle üç yıllık çalışma müddetini dolduranların vilayetler ortası mazerete bağlı yer değiştirme talebinde bulunabileceğini açıkladı.

BAŞVURU SONUÇLARI 8 EYLÜL’DE
Buna nazaran kelam konusu vilayet ve ilçelerde vazife yapan öğretmenlerden zelzele nedeniyle eşi yahut çocuğu vefat edenler, kendisinin, eşinin anne yahut babası vefat edenler, zelzele esnasında ikamet ettikleri binanın orta yahut ağır hasarlı olduğunu ya da yıkıldığını belgelendirenler, yer değiştirme müracaatında bulunabilecek. Müracaatlar, 6-7 Eylül tarihleri ortasında alınacak, atamalar ise 8 Eylül tarihinde gerçekleştirilecek.

 

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir