Bursa’da 50 bin haneye 75 Milyon TL destek

BURSA (İGFA) – Bursa’yı sağlıklı bir geleceğe taşıyacak projeleri kararlı adımlarla hayata geçiren Bursa Büyükşehir Belediyesi, öteki taraftan Türkiye’de ve Bursa’da toplumsal belediyeciliğin en hoş örneklerini hayata geçirmeye devam ediyor. Aşevlerinden barınma konutlarına, meskende hasta ve yaşlı bakımından sünnet şölenlerine, muhtaçlık sahiplerine ekonomik takviye sunan Kart16 uygulamasına kadar çok geniş bir yelpazede toplumsal hizmet sunan Büyükşehir Belediyesi, 2024 yılında da muhtaçlık sahiplerine nefes, esnafa da can suyu olmaya devam edecek. Geçmiş yıllarda pandemiden etkilenen küçük esnafı ayakta tutabilmek için mahalle bakkallarıyla başlatılan projeye, hazır giyimciler, ayakkabıcılar ve kırtasiyeciler de eklenmişti. Daha sonra gereksinim sahibi öğrencilerin dahil edildiği proje, 2024’te de kartopu misali büyüyerek devam ediyor.
Bursa’daki muhtaçlık sahiplerine umut, esnafa da katkısı olacak ‘Gıda, giysi, kırtasiye toplumsal takviye çekleri ile ilgili tanıtım toplantısı ve protokol imza töreni’, Atatürk Kongre Kültür Merkezi Fuaye Alanı’nda yapıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’ın da yer aldığı merasime, Bursa Valisi Mahmut Demirtaş, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş, AK Parti Vilayet Lideri Davut Gürkan, MHP İl Başkanı Muhammet Tekin, Esnaf Kefalet Üst Birlik Başkanı Bahri Şarlı, BESOB Lideri Fahrettin Bilgit, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, esnaf odalarının liderleri, bakkal esnafı, hazır giyimciler, ayakkabıcılar ve kırtasiyeciler de katıldı.

RAMAZAN’DA 50 BİN HANEYE 75 MİLYON TL DESTEK
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, insanı merkeze alan hizmet anlayışıyla Bursa’yı yeni yeni hizmetlerle buluşturmaya devam ettiklerini söyledi. ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturunu rehber edindiklerini belirten Lider Aktaş, lokal idarelerin misyon ve sorumluluğunun oldukça arttığını, artık rutin belediyecilik hizmetlerini esnafı ve ekonomiyi önceleyen bir yaklaşımla tüm alanlara yaymaya çalıştıklarını söz etti. Klasik koli bırakan yahut devir yapan bir anlayışta olmadıklarını lisana getiren Lider Aktaş, “Sosyal takviye manasında farklı bölümleri düşünüyoruz. O yüzden Kart16 uygulamasını başlattık. Şuan fiili olarak Kart16’yı kullanan 10 bin civarında vatandaşımız var. Her ay alışverişlerini inhisar eserleri hariç uygar bir formda yapma imkanı buluyorlar. Ayrıyeten Ramazan toplumsal takviye çekinden 85 bin, kurban giysi dayanak çekinden 89 bin, eğitim toplumsal takviye çekinden 127 bin kişi yararlandı. Yaklaşık 281 bin vatandaşımızın elektrik, internet ve su faturalarına takviye olduk. Geçen yıl 7 bin vatandaşımızın doğalgaz faturasına dayanak verdik. Aşevi hizmetimizden 741 bin kişi yararlandı. Sünnet şölenlerimiz devam ediyor. Burskoop marifetiyle meslek lisesi ve üniversitelerden 10 öğrenciye burs veriyoruz. Bu sene YKS ve E-KPSS fiyatlarını de Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak karşılıyoruz. 65 yaş üstü vatandaşlarımız tüm ulaşımlardan fiyatsız olarak yararlanıyor. 24 Ocak 2024’te başlayan, son müracaat tarihi 25 Şubat 2024 olan Ramazan toplumsal dayanak çeki müracaatları da bitti. 1 ay boyunca alınan müracaatlar, belirlenen kurallar çerçevesinde yapay zekâ takviyeli programlar sayesinde ve İçişleri Bakanlığımızın bilgilerine nazaran incelenecek. Uygun görülen 50 bin hane bundan istifade edecek. İlgili bireylerin telefonlarına harcama kodları iletilecek. Akıllı telefon kullanmayan vatandaşlarımıza toplumsal takviye çekleri ulaştırılacak. 1000’e yakın bakkalımızda geçerli olacak bu kodların harcanmasıyla birlikte küçük esnafımız toplamda 75 milyon TL ciro elde edecek. Bu örnek ve öncü projemiz vatandaşlarımıza dayanak, esnafımıza da can suyu olacak” dedi.

50 BİN EMEKLİYE TOPLAM 75 MİLYON TL DESTEK
2024 yılı içinde Kurban Bayramı öncesi hazır giysi ve ayakkabıcı esnafında geçerli olacak bir çalışmanın daha muştusunu veren Lider Aktaş, “1.500 TL’lik toplamda 75 milyon TL kıymetinde 50 bin adet takviye çekimizi vatandaşlarımıza ulaştıracağız. Yeniden Eylül ayında kırtasiyeci esnafımızda geçerli olacak 1.500 TL’lik toplam 75 milyon TL pahasında 50 bin adet eğitim takviye çekimizi vatandaşlarımıza dağıtmış olacağız. Bir mevzuyu daha birinci kez ilan ediyorum. Cumhurbaşkanımız bu seneyi ‘emekli yılı’ ilan etti. Bizler de emekli vatandaşlarımıza dayanak olmak maksadıyla 50 bin emeklimize 1.500’er TL’lik olmak kaydıyla bayram takviye çeklerini kendilerine ulaştırmış olacağız. 50 bin emeklimize toplamda 75 milyon TL takviye sağlayacağız. 2024 yılı içerisinde esnaf odalarına kayıtlı esnafımızda kullanmak kaydıyla toplam 500 milyon TL’lik bir dayanağın ve katkının halkımıza verileceğini söz ediyorum. Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın. Alın teriyle ve emeğiyle mahallenin bakkal amcası, ağabeyi ve ablası olan tüm esnafımıza teşekkür ediyorum. İyi çıkarlar diliyorum. Protokolümüz iyi olsun” dedi.

“EMEKLİLERİMİZİN YANInda olmayı sürdüreceğiz”
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Bursa Büyükşehir Belediye Lideri Alinur Aktaş’ın birçok çalışmasına yakından tanıklık etmenin memnunluğunu yaşadığını söyledi. Yapılan protokolün Bursalılara iyi uğurlu olmasını dileyen Bakan Işıkhan, kadim devlet geleneğinin temel taşlarından olan toplumsal devlet anlayışını hiçbir vakit terk etmediklerini lisana getirdi. Bursa’nın Anadolu kültür kodlarının, kadirşinaslığın, müsamahanın de kenti olduğunu belirten Işıkhan, “Devlet geleneğimizin en ince detayına kadar yaşatıldığını ve ayakta tutulduğunu Bursa’da gördük. Bizler de insanlarımızın yanında olmaya çalışıyoruz. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a bilhassa emekliler açısından yürüttüğü çalışmadan ötürü teşekkür ediyorum. Bizler de kurum olarak emeklilerimiz için çalışmaya ve gayret etmeye devam ediyoruz. Bir keze mahsus bütün emeklilerimize 5 bin TL ikramiye ödeneğimizi yaptık. Emekli aylıklarında artış oranını bütün emeklilerimiz için yüzde 49,25 olarak belirledik. 2024 yılını ‘Emekliler Yılı’ olarak ilan ettik. Emeklilerimizin yanında olmayı sürdüreceğiz. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin emeklilerimiz için açıkladığı çalışmanın Bakanlık olarak sonuna kadar yanındayız. Protokolde emeği geçen Liderimiz Alinur Aktaş başta olmak üzere tüm kurumlarını kutluyorum. İyi uğurlu olsun” diye konuştu.

BESOB Başkanı Fahrettin Bilgit, esnafın kolay bir tüccar ve sanatkar olmadığını, toplumun bedellerinin ana sütunlarından birisi olduğunu belirtti. Vaktin, ticaret ve alışveriş alışkanlıklarının değiştiğini kabul ettiklerini anlatan Bilgit, bu değişime ayak uydurmaya çalıştıklarını; vatandaşlara, esnaflar vasıtasıyla takviyelerin yapılmasının değerli olduğunu belirterek Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a katkılarından ötürü teşekkür etti.
Bursa Bakkallar Odası Başkanı Muhammet Nuri Örs, esnafa verdiği takviyelerden dolayı Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a teşekkür ederek, ahde vefaya değer veren esnaf teşkilatının seçimlerde de Alinur Aktaş’a gerekli dayanağı vereceğine inandığını lisana getirdi.

Konuşmaların akabinde Lider Alinur Aktaş tarafından Bakan Vedat Işıkhan’a günün anısına tablo ikram etti. Akabinde Bursa Büyükşehir Belediyesi, BESOB, Bursa Bakkallar Odası, Bursa Hazır Giyimciler Odası, Bursa Ayakkabıcılar Odası ve Bursa Kırtasiyeciler Odası ortasında protokol imzalandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir