Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş: “Halil’den (Dervişoğlu) soğudum…”

Şenol Güneş, Roman Saiss’in durumu hakkında konuşarak, “Defansta en muteber en yetenekli oyuncu o. Esasen onu oynattık. Oynuyordu, ‘ayağım ağrıdı 2-3 gün dinleneyim’ dedi, tamam dedik. Redmond’ınki daha farklı sözleşmen bitti gidebilir. İki oyuncunun kalmasını da istiyorum. İkisi de benim oyuncum değil Saiss benim oyuncum. Güzel oyuncu lakin sorun oynayıp oynamaması. Oynamasını engelleyen bir durum yok. Burada Gomez de oynamadı Cenk de oynamadı. Saiss anlaştığı kadroyla gitsin oynasın ancak kulüp mağdur olmasın. Montero özverili çalışıyor. Montero’yu niçin örnek verdim. Her an gidebilecek bir oyuncu o da bunu biliyor lakin buna karşın idmana çıkıp işini en uygun halde yapmaya çalışıyor. Montero bu türlü çalışıyor da kalması gereken gereksinimi olan adam ‘gideceğim’ diyorsa bu aykırı” halinde konuştu.

“Ghezzal maç performansını yakalaması lazım”

Başarılı futbolcu Rachid Ghezzal ile ilgili de konuşan Güneş, Cezayirli oyuncunun maç performansını yakalaması gerektiğinin altını çizerek, “Maç performansını yakalaması lazım. Antrenmanlarda zorluyor, yoruyor. Onun için gereksinimi var. Bizim de muhtaçlığımız var. Beşiktaş geçen sene az kullandı. Benden evvel de çok az oynamıştı” değerlendirmesini yaptı.

“Onana ve Amartey ortasında Amartey’i tercih ettik”

Şenol Güneş, Fransa Ligue 1 gruplarından Lens’te forma giyen Kamerunlu oyuncu Jean Onana ve Ganalı stoper Daniel Amartey ortasında Amartey’i tercihi tercih edebileceklerini lisana getirerek, “Bitmeyen oyuncuyu konuşmanın manası yok. O kadar oyuncu yazıldı ki ben zati size konuşuyorum, zımnî gizlim yok. Afrikalı mümkünse az ancak mecbur kalırsak ve bize yarıyorsa alacağız. Onana ve o tip oyuncu, Amartey de hem stoper hem oraya düşündük. İkisinden biri tercih edildiği vakit Amartey’i tercih ettik. Hem Gana Ulusal Takımı’nda oynadı hem de gelmek istediğini söyledi. Sonrasında gelişmeler ne oldu bilmiyorum” biçiminde konuştu. 

“Josef tipinde bir oyuncu bulmak zor”

Şenol Güneş, orta transfer devrinde kadrodan ayrılan Josef de Souza profilinde bir futbolcu bulmanın güç olduğunu vurgulayarak, şu tabirlere yer verdi:

“Lyanco’yu alsaydık çok öteki şey konuşacaktık. Lyanco’yu alabilirsen alacaksın, transfer bu türlü bir şey, pazarlık. Amartey, daha öbür ekonomik tarafı da olumlu. Sağ stoper oynadı daha evvel de orta saha oynadı. Ortaya oyuncu alırken alacağımız oyuncuya nazaran birtakım şeyleri değiştirebiliriz. Amartey, Lyanco, Onana, Ortega yahut öbür oyuncular hepsine bakıyorsun lakin garantisi yok. İsimler çok. İsimlerden konuşulan muhakkak aslında. Geçen sene 22-23 yaşında bir çocuk vardı geçen sene alamamıştık. Alabilirsek pazarlıkla alırız. Orta alanda Amir, Salih, Gedson var. Amir, Salih ve Gedson’a defansif istikameti âlâ olan bir oyuncu dedik. Amartey olabilir. Olmadı, Onana’yı alabilirsek uygun olur. Josef tipinde bir oyuncu bulmak güç. Hem yaş hem oyuncu olarak bulursak bir olacak. Hamleye dönük Gedson ve Salih’in yanına birini yahut 2’li yahut 4’lü orta alanda santrfora yakın gole giden bir oyuncu düşünüyoruz. Redmond gelseydi bir tane oyuncu ile gençlerden tamamlarsın lakin artık Redmond yok, Ghezzal toparlayamadı Cenk de sakatsa bir Muleka kalıyor.”

“Halil, Beşiktaş ismini kullanıp kulübü ile pazarlık yaptı”

İsmi bir devir Beşiktaş ile anılan Halil Dervişoğlu ile ilgili de konuşan Şenol Güneş, “Halil, kulübüne Beşiktaş ismini kullanıp gerisinden pazarlık yaparsa olmaz. İnancım sarsılırsa herkese soğuk bakarım” sözlerine yer verdi.

“Redmond gelirse 1 milyon veriyorsam 500 bin vereceğim”

Beşiktaş Kulübü’ne kulüpten ayrılıp ayrılmayacağı istikametinde haber vermesi beklenen Redmond ile ilgili konuşan Güneş, “Redmond, ‘bana hiçbir hoca inanç vermedi’ dedi. E ben itimat verdim. Gelmezse hiçbir şey demem. Bizden gittiği anda gitti diye düşünüyorum. Öbür kulüple pazarlık yapmıştır diye düşünüyorum. ‘Ben haber vereceğim’ diyor. Geldiği vakit da bu sefer eskisi üzere vermeyeceğim. 1 veriyorsam 500 veririm. Redmond’ın yokluğunda Beşiktaş yok muydu? Redmond’ı istemiyorum demek değil, istemek öbür teslim olmak diğer. Her oyuncu kıymetli lakin kulüp hepsinden kıymetli. Bunu anlatamadıktan sonra çok güç. Kulübün 1 lirasını hesaplıyoruz kendimize göre” değerlendirmesini yaptı.

“Kendi oyuncumuzun bir tanesi kendi kadrosunda antrenmana çıkamıyor”

2 oyuncu transferinde başarılı olamadıklarını aktaran Şenol Güneş, “Her şeyin tahlili var. Transfer olmayabilir olması için uğraşacaksın. Kulüp elinden geleni yapıyor. Geç kalmalar olur. 2 oyuncu halledilmesi gerekiyordu. Ben, Ceyhun Bey, kim olursa olsun herkes bunun için uğraştı lakin bunda başarılı olamadık. Kendi oyuncumuzun bir tanesi kendi ekibinde egzersize çıkamıyor. Sakatlığım var diyor, gitmek istiyor. Gitmek istiyorsa bedeli aşikâr. Barcelona teklif yapsa Gedson da gitmek ister, parasız olsa sarfiyat mi? Rosier, Cenk, Mert, Onur her oyuncu âlâ teklif geldiğinde gitmek ister. Ben de yurt dışından bir oyuncu istiyorum, parasız olsa alırım. Lyanco parasız olsa hiç düşünmem. Bana da sormasınlar, alsınlar. Başıma yatıyorsa bu oyuncun alınmasını tavsiye ederim. Kendime nazaran değil ekibe nazaran oyuncu alıyorum, grupta oynasın istiyorum. 16-18 âlâ oyuncu olsa 11’den sonra her oyuncuyu rekabete soktuğun vakit ekip olur” açıklamasını yaptı. Şenol Güneş, kadroda as takımda değerlendirebileceği en az 16 ile 18 oyuncunun hazır olması gerektiğini söz etti.

“Quaresma’ya jübile maçı yapılmasını isterim”

Eski futbolcusu Ricardo Quaresma için siyah-beyazlı grupta jübile maçı yapılmasını istediğini aktaran Şenol Güneş, “Quaresma’nın gelmesini isterim, ben de onu seviyorum. Alırım, gelsin lakin oyuncu olarak oynayamaz. Sol açık, sağ açık oynar lakin eski hali yok. Quaresma’nın jübile yapmasını isterim, veda etsin. Gökhan İnler var mesela. Onu da isterim. O da düzgün Beşiktaşlı. Napoli’de oynarken de Beşiktaşlıydı. Uygun niyetli bir şey yapılsın kulübün bunlara kapalı olacağını düşünmüyorum. Nasıl yol çizilir bilmiyorum” sözlerini kullandı.

“Burak Yılmaz 1 seneyi bu türlü geçirecek”

Gökhan İnler’in yardımcı antrenörlük vazifesi için düşünülmediğini tabir eden Şenol Güneş, yardımcısı Burak Yılmaz’ın 1 sene boyunca bu vazifesi sürdüreceğini aktararak, “Anladığım kadarıyla Gökhan’ın yardımcı antrenörlük ve sportif yöneticilik fikri var üzere. Vizyonu geniş. Ben de bu tiplerin Beşiktaş’ta olmasını isterim. Profesyonel takımları, milletlerarası vizyon açısından düzgün adamları getirmek lazım. Burak da bunlardan bir tanesi. İşini seviyor Avrupa yaşantısı var. Hepsiyle beraberiz. Onu hoca olarak görüyorum. 1 sene bu türlü geçirecek. 1 sene sonra diyecek ki ben işi yapıyorum. Başlayıp acemilik yapacağına hem sorumlu olacak hem de misyonlu üzere. İkisini birden yaşarsa tam sorumluluk verirsen biraz sıkıntı olur. Hocalık yalnızca çalışmak değildir. Hocalığı yalnızca alanda görmek hakikat değil” halinde konuştu.

“Bu gidişle dünya futbolunda krizlerin büyüyeceğini düşünüyorum”

Dünya futbolunun endüstriyelleşmesine değinen Şenol Güneş, “Bu gidişle dünya futbolunun tartışılır boyuta geleceğini krizlerin büyüyeceğini düşünüyorum. Futbolda üretimin keyfini kaçırıp, ticareti çok ön plana çıkarırsan ticari bir iş olur. Artık bir müddet sonra üretim ve zorluğu düşünemezler. Yemek yapılıyor ancak çabuk çabuk yiyip kalkıyoruz. Yemeğe de saygısızlık, yemek yeme zevkimiz yok. Emeğini bilmeden yemeğin bedelini bilemezsin. Bu işte de emek vermeden yorulmadan olmaz” dedi.

“Aboubakar, dikkat çeken oyuncu”

Aboubakar’ın kadro içinde güzel bir örnek oluşturduğunu vurgulayan Güneş, “Çalışmalarından yana kahrımız yok. Çalışmayan adam var mı dersen yok. Aboubakar gözüne niçin bu kadar batıyor. Bu kadar üst düzey olduğu için. O 1 çalışıyorsa Semih 2 çalışacak. O esasen bir yere gelmiş, dikkat çeken oyuncu. Pepe de o denli bir oyuncuydu. Güzel profesyoneldi ve idmanda bunu işlerdi. O tip oyucuyu al” sözlerine yer verdi.

“Ayrılmak isteyen pahasını getirirse gidebilir zira yerine adam alacağım”

‘Takımdan ayrılmak isteyen oyuncu gidebilir’ diyen Şenol Güneş, “Amartey çok konuşulduğu için söyledim lakin olur olmaz bilemem. Beşiktaş’a bir oyuncu geldikten sonra bizim oyuncumuz oluyor. Giden oyuncular da daima diyorum başarılı olsun. Redmond giderse yolu açık olsun. Tayfur’da kulübün çıkabileceği yer muhakkak. Olursa olur olmazsa da Alanya’da başarılı olsun isterim. Alacağımız oyuncu gelsin oynasın, profesyonelliği hakikat yapsın. İsteyen gidebilir lakin bu kovmak değil. Sen gidersen ben öteki oyuncu alacağım. Senin pahanın ne 5 milyon getir 5 milyonu 10 istemem. Zira senin yerine adam alacağım” açıklamasını yaptı.

“Gençlere birden fazla mevkiide oynama alışkanlığı vermeye çalışıyorum”

Genç oyunculara birden fazla mevkiide oynama alışkanlığı kazandırmayı hedeflediğini belirten tecrübeli çalıştırıcı,“Semih ve Berkay’a 3 mevkide oynama alışkanlığını vermeye çalışıyorum. Tek mevkiide olunca mahkum oluyorlar. Suratın varsa santrforda kaldığın vakit bitti. Senden daha âlâ bir oyuncu varsa bahtın yok. Santrforda Cenk yahut Aboubakar uygunsa sen onlardan güzelsen esasen sen oynayacaksın. Mandzukic Şampiyonlar Ligi finalinde Juventus’ta yaptı. Adam sol bek oynadı neredeyse. Futbolda bazen bunlar var. Orta saha ofansif fikirler birbirine girdi. Oyunda sürat, vakit ve alan kullanmak kıymetli. Öteki geçişler süslemedir. Tahlili artık futbolcuda kullanmıyorum” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir