Bahreyn Başbakan Yardımcısı Halid bin Abdullah Türkiye’yi rol model olarak gördüklerini söyledi: Ticaretimiz 883 milyon dolara yükseldi

Yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Recep Tayyip Erdoğan için Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde düzenlenen “Cumhurbaşkanlığı Misyona Başlama Töreni”ne katılmak üzere Türkiye’ye gelen Başbakan Yardımcısı Halid bin Abdullah Bahreyn ile Türkiye ortasındaki bağlara dair değerlendirmede bulundu.

Halid bin Abdullah, Bahreyn ile Türkiye ortasındaki diplomatik münasebetlerin 50 yıl evvel başladığını anımsatarak, sağlam ve güçlü bu bağlantının karşılıklı hürmet ve anlayışa dayandığını lisana getirdi.

İki ülke ortasında 17’den fazla resmi ziyaret gerçekleştiğini kaydeden Halid bin Abdullah, şimdiye kadar gençlik, eğitim, savunma ve sanayi üzere pek çok farklı alanda 38 muahede ve mutabakat zaptı imzalandığını söyledi.

Halid bin Abdullah, Bahreyn Hükümdarı Hamad bin İsa el-Halife’nin sonuncusu 2016’da olmak üzere Türkiye’ye 2 resmi ziyarette bulunduğunu hatırlatarak, bu ziyaretlerde Kral Hamad bin İsa’nın, iki ülkenin ve halklarının yararı için Bahreyn ile Türkiye ortasındaki alakaların güçlendirilmesinin ehemmiyetini vurguladığını belirtti.

Bahreyn Veliaht Prensi ve Başbakanı Prens Selman bin Hamad el-Halife’nin de 2016’da Türkiye’yi ziyaret ettiğini ve ikili ilgileri geliştirmenin ehemmiyetine dikkati çektiğine değinen Halid bin Abdullah, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da 2017’de Bahreyn’i ziyaret ettiğini, pek çok mutabakat ve mutabakat zaptı imzalandığını anımsattı.

    Halid bin Abdullah, iki ülke ortasındaki ticaret hacminin 2022’de evvelki yıla nazaran yüzde 66 artarak 883 milyon dolara yükseldiğini aktararak,

    “Bahreyn Krallığı, Türkiye ile münasebetlere çok bedel veriyor. Türkiye’nin bölgedeki ve milletlerarası seviyedeki rolünü, olumlu iştirakini ve kalkınmada bir rol model olmasını memnuniyetle karşılamaya devam edeceğiz.”

    dedi.

Halid bin Abdullah, Kral Hamad bin İsa tarafından görevlendirilerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın misyona başlama merasimine katılmaktan onur duyduğunu vurguladı.

“Türkiye ile işbirliği çerçevesinde ayrıcalıklı bağlantıları sürdürmeye istekliyiz”

Halid bin Abdullah, “Seçim sonuçlarının açıklanmasının akabinde Türkiye’nin yeni bir tarihi periyoda girmesi ve Türk halkının Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yeni bir cumhurbaşkanlığı devri için güvenmesiyle, Bahreyn, iki ülke ortasındaki ticaret hacmini artırmak üzerinde çalışmak dahil olmak üzere Türkiye ile işbirliği çerçevesinde ayrıcalıklı ilgileri sürdürmeye istekli.” sözlerini kullandı.

Yeni yatırım fırsatlarını keşfetmek için iki ülkenin de iş insanlarının teşvik edilebileceğine işaret eden Halid bin Abdullah, Türkiye-Bahreyn İş Kurulu’nun husus üzerinde çalışabileceğini söyledi.

Halid bin Abdullah, iş fırsatlarının başında turizm kesiminin de geldiğine dikkati çekerek, Bahreyn’in bu dalı petrol gelirleri haricindeki gayri safi yurtiçi hasılanın büyümesine katkı sağlayan kıymetli alanlardan biri olarak gördüğünü lisana getirdi.

Bahreyn’in 2022-2026 devri için hedeflediği salgın sonrası Ekonomik Kalkınma Planı çerçevesinde Turizm Stratejisini başlattığını anlatan Halid bin Abdullah, Türkiye’nin de turizm dalında çok değer verdiğini ve ülkenin hem cümbüş hem de sıhhat turizmi açısından ülkü bir yer haline geldiğini tabir etti.

Halid bin Abdullah, bölgedeki binlerce Bahreynli ve başka ülke vatandaşlarının her yıl Türkiye’yi ziyaret ettiğini belirtti.

Kalkınma Projeleri ve Altyapıdan Sorumlu Bakanlar Komitesinin de başkanı olarak altyapı sektöründe de işbirliğini geliştirmek istediğine işaret eden Halid bin Abdullah,

“Bu alanda da bilgi ve deneyim paylaşımı yapılabilir. Türkiye’de şu anki gelişmiş altyapı seviyesi ve kentleşmeye olan hayranlığımı da lisana getirmek isterim.”

dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir