AYM Başkanı Zühtü Arslan’dan ‘yargıda bağımsızlık’ vurgusu: Güç tek elde toplanmamalı

İçişleri Bakan Yardımcılığı görevindeyken önce Sayıştay’a, akabinde da Anayasa Mahkemesi (AYM) üyeliğine getirilen Saygıdeğer İnce, dün AYM’de düzenlenen ant içme merasiminde yemin ederek misyonuna başladı.

Törende konuşan AYM Başkanı Zühtü Arslan; Tevrat, Yeni Ahit ve Kuran’dan alıntı yaparak adalete işaret ederken “anayasayı ve temel hakları muhafaza vazifelerini her türlü tesir ve korkudan uzak olarak yerine getireceklerine dair yemin ettiklerini” vurguladı. Arslan, “Böylece daha vazifeye başlarken anayasal adaleti sağlamanın ön koşulunun yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığı olduğunu kendimize hatırlatıyoruz. Muhafazayı taahhüt ettiğimiz anayasa, bağımsızlık ve tarafsızlığı yargının vazgeçilmez nitelikleri olarak kabul etmektedir. Yargıya yönelik itimat ve inancın sarsılması, bir demokratik hukuk devletinin başına gelebilecek en büyük felaketlerden biridir” dedi.

“KUVVETLER AYRILIĞI”

Yargı bağımsızlığının, kuvvetler ayrılığının da gereği olduğunu vurgulayarak “Yargının ve yargıcın bağımsız olmadığı yerde kuvvetler ayrılığından, kuvvetler ayrılığının olmadığı yerde de temel hak ve özgürlükleri garantiye alan bir anayasanın varlığından kelam etmek zordur” diyen Arslan, “Zira anayasaların temel fonksiyonu, kamu gücünün tek elde toplanmasını önlemek ve hukukun üstünlüğünü sağlamak suretiyle temel hak ve özgürlükleri garanti altına almaktır” sözlerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir