Atatürk’ün otomobili Rahmi Koç Müzesi’nde

Atatürk’ün Çanakkale cephesinde kullandığı ve üzerinde fotoğrafının olduğu Fiat Zero arabanın tıpkı modelinin İtalya’daki son örneği Torino kentinden getirtilerek Rahmi M. Koç Müzesi’nde sergilenmeye başlandı.

Harbiye Nezareti’nin, 1915 yılında Anafarta Küme Kumandanı Mustafa Kemal Atatürk’e tahsis ettiği Fiat Zero ile birebir model olan araba, İtalya Torino’dan getirildi ve Tofaş tarafından Rahmi M. Koç Müzesi’ne armağan edildi.

Atatürk’ün Çanakkale Savaşları esnasında seçkin fotoğraflarından biri de bu araba üzerinde çekilen fotoğraf olduğu kaydedildi.

Türk Şehitlikleri İmar Vakfı tarafından kurulan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tarih Kısmı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Murat Karataş’ın lideri olduğu Çanakkale Savaşları Enstitüsü, detaylı çalışmaları sonucunda Atatürk’ün cephede kullandığı arabanın 1913 model Fiat Zero modeli olduğunu belirledi.

Model Zero’nun üretimine, 1912 yılında Fiat’ın Torino’da yer alan Corso Dante Fabrikası’nda başlandı. Devam eden yıllarda ise Balkan Savaşları ve Birinci Dünya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte modelin üretimi sekteye uğradı.

Fiat’ın üretim sınırlarının tamamı, İtalyan ordusunun gereksinimlerine ayrıldı. Model Zero, 1915’te banttan son defa indiğinde 2 bin adetlik satışa ulaşmıştı. Model ismindeki “12-15 HP” ibaresi beygir gücünün yerine arabanın İtalyan vergi sisteminde girdiği dilimi yansıtıyor.

Model Zero’da 1.846 santimetreküp (1.8 litre) pahasında karbüratörlü ve dört silindirli doğal emişli akaryakıtlı motor bulunuyor. Motoru 2 bin evre dakikada azamî 19 beygirlik güç üretiyor.

Dört kişilik oturma sistemine sahip, iki kapılı üslupta olan Zero, saatte 63 kilometre sürate ulaşabiliyor. Model Zero, pek çok ülkede satıldı. Türkiye’ye 12 adet gelen Fiat Zero’yu, İstanbul’da satan bayinin ismi ise arşivlere nazaran “Dilsizian”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir